root telefonu

Root telefonu

Każdy użytkownik telefonu komórkowego prędzej czy później zetknie się z terminem root telefonu. Podczas szukania informacji na temat tego procesu uzyska się wiedzę, że daje to możliwość wykorzystywania telefonu w nowy, znacznie bardziej zaawansowany sposób. Czym jednak root telefonu jest konkretnie, jakie niesie ze sobą zalety, ale też i wady?

Czym jest root telefonu?

Standardową praktyką wśród producentów telefonu jest ukrywanie ich niektórych funkcji przed użytkownikami, aby ci w nieświadomy sposób nie doprowadzili urządzenia do zniszczenia. Wykonując root telefonu, można uzyskać dostęp do całego urządzenia, ze wszystkimi jego funkcjami bez wyjątku.
Oczywiście root telefonu przebiega w sposób związany całkowicie z oprogramowaniem i nie wpływa w żaden sposób na telefon w aspekcie mechanicznym. Do wykonania tego zadania potrzebny jest tylko komputer i odpowiednie oprogramowanie, które bez trudu znaleźć można w internecie, oczywiście wraz z instrukcją, jak wszystko wykonać.

Jakie ma wady i zalety?

Powstaje jednak zasadnicze pytanie, co konkretnie daje wykonanie takiego złamania telefonu i jakie niesie to ze sobą wady i ryzyko? W końcu producenci nie bez powodu ograniczają użytkownikom dostęp do wszystkich możliwości danego urządzenia.

Root telefonu umożliwia przede wszystkim instalowanie wszystkich aplikacji, które do tej pory mogły być niedozwolone z poziom androida. Dodatkowo istnieje możliwość podkręcenia podzespołów urządzenia, przez co będzie on szybszy i będzie działać znacznie sprawniej. Nie można również zapominać o tym, że root telefonu to także dostęp do systemu plików, dzięki czemu możliwe jest odzyskanie usuniętych wcześniej danych.

Rzecz jasna takie możliwości to również ogromne zagrożenie. Często bowiem zdarza się, że użytkownik zainstaluje aplikację, która przechwyci jego dane osobowe, a podkręcenie zbyt mocno podzespołów skutkować będzie ich uszkodzeniem. Jak łatwo więc zauważyć, z łatwością można poprzez takie działanie doprowadzić do całkowitego zniszczenia telefonu.

Liliana Moździerz

Jestem Lilka. Pasjonatka smartfonów i dumna mama trzyipółletniego Antosia.

View all posts by Liliana Moździerz →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *