jak zrobić selfie

Jak zrobić selfie

Jeśli wspomnimy pierwsze telefony komórkowe – czyli ogromne cegły – to na ich tle te dzisiejsze prezentują się nader korzystnie. Nie chodzi o samą poręczność, ale liczbę funkcji, z których mamy możliwość skorzystać. Kiedyś telefonu służyły wyłącznie do dzwonienia, wysyłanie sms–ów wydało się niesłychaną gratką. Obecnie telefon komórkowy to wielofunkcyjne narzędzie mobilne, których funkcjonalność przyprawia o zawrót głowy. Możemy na przykład robić zdjęcia. Korzystamy z tego skwapliwie, nie tylko fotografując okolicę, ale także siebie samego. Robimy więc popularne selfie… niestety, nie zawsze w odpowiedni sposób.

Jak zrobić dobre selfie

Robienie selfie dla niektórych to jak narkotyk. Zaczyna się od jednego takiego zdjęcia, a kończy na niemal bezustannym pstrykaniu. Zdarza się i tak, że mimo kilkudziesięciu prób wciąż nie jesteśmy usatysfakcjonowani z efektów. Nie prezentujemy się na fotce tak, jakbyśmy chcieli. Z czego to wynikać? Być może mamy bardzo niską samoocenę i wyolbrzymiamy nawet niewielkie defekty urody. Dla takich osób mam radę, którą kiedyś otrzymałam od bliskiej mi osoby, bym: “była sobą i pozostała sobą”. Wtedy przestałam się przejmować i jestem zadowolona z prawie każdego selfie.

Ale samoakceptacja i świadomość tego, że nie jest się doskonałym (nikt nie jest!) to jeszcze nie wszystko. Trzeba bowiem przyswoić sobie kilka rzeczy.

Z pozoru wydaje się, że nie ma nic prostrzego niż zrobienie sobie samemu zdjęcia. Ustawiamy telefon aparatem w stronę twarzy i pstrykamy. Owszem jakieś zdjęcie nam wyjdzie, być może nawet będziemy do siebie podobni. Ale zazwyczaj chodzi nam o nieco więcej. Zdjęcie powinno być miłe dla oko, w końcu nie robimy go wyłącznie dla siebie, ale chcemy je zaprezentować gronu znajomych, a często także pozostałym odbiorcom.

Światło

Potrzebne nam jest światło, ale nie takie, które pada nam zza ramienia, wówczas rysy naszej buzi mogą wydać się rozmyte. Zależy nam za to na tym, by ją opromieniało.

Perspektywa

Nie przybliżajmy telefonu zbyt blisko do swojej twarzy, wtedy będzie się przedstawiała jako zbyt duża. Trzymajmy więc aparat trochę powyżej linii oczu i nachylmy go pod skosem. Wtedy osiągniemy zadowalającą perspektywę. Przy okazji możemy zawrzeć w kadrze przyjaciela bą∂ź nawet kilku.

Tło

Na kolejną rzecz rzadko zwraca się uwagę. To tło – które może nadać naszemu selfie pożądany klimat.

Na koniec wspomnijmy o samym telefonie. Jeżeli robimy dużo selfie, bądź chcemy je robić – wtedy zapoznajmy się z funkcjami aparatu wbudowanego w komórkę.

Liliana Moździerz

Jestem Lilka. Pasjonatka smartfonów i dumna mama trzyipółletniego Antosia.

View all posts by Liliana Moździerz →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *