Który telefon robi najładniejsze zdjęcia

Który telefon robi najładniejsze zdjęcia?

Minęły już czasy, kiedy aparat w telefonie to była rzadka i przez wszystkich podziwiana rzecz. Obecnie jest to niemal równie standardowa funkcja jak wysyłanie sms–ów czy dzwonienie. Tym niemniej jakość tych aparatów dość znacząco się między sobą różni. Zadaliśmy sobie ostatnio pytanie, czy jest telefon, który robi najładniejsze zdjęcia?

Powszechne fotografowanie

Żyjemy od jakiegoś czasu w świecie wizualności. Poznajemy i oceniamy świat przede wszystkim poprzez zmysł wzroku. Niestety często na tym tracimy, bowiem pod sreberkiem zamiast czekoladki może kryć się… Ale to temat na osobny artykuł. Faktem jest, że codziennie, ba, co sekundę powstaje niezliczona liczba obrazów, znakomita ich część to zdjęcia. Można powiedzieć, że wręcz toniemy w ich zalewie. Jest to tym bardziej przykre, że przeważnie są to niezbyt interesujące pod względem kadrowania ujęcia. Wiadomo, sam sprzęt nawet w trybie automatycznym nie wykona za nas całej roboty… Tym niemniej może nam znacząco w niej pomóc.

Są i tacy, którzy pstrykają foty swojemu (a nawet cudzemu) żarciu.

Minęły już czasy, kiedy wyłącznie fotografowie wykonywali zdjęcia, którzy inwestowali wiele godzin pracy w swój rozwój, a znaczne sumy pieniędzy w profesjonalny sprzęt. Obecnie nikt nie wymaga od nas wiedzy technicznej, nawet podstaw, aparat wkomponowany w komórkę zbilansuje nam biel, ustawi ostrość i wiele innych rzeczy.

Wystarczy, że tylko wciśniemy jeden guzik…

No a wcześniej wybierzmy komórka, która pozwoli nam robić zdjęcia takie, jakie chcemy. Musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii….

Podwójny aparat

Dość popularne  w ostatnim czasie są podwójne aparaty. Z reguły pierwszym z nich jest ten szerokokątny, podczas gdy drugi uzbrojony jest w teleobiektyw, który często daje nam możliwość osiągania dobrego bokehu (rozmycie tła przy jednoczesnym wyostrzeniu pierwszego planu), co sprawdza się przy różnego rodzaju portretach.

Zdarzają się również nieco odmienne modele, w których drugi aparacik jest ultraszerokokątny, pozwalający na uchwycenie szerszego kadru. Dobry wybór, kiedy chce się łapać ujęcia krajobrazów.

Jeśli zależy nam na dobrym zoomie, wtedy zastanówmy się na przykład nad modelem Huawei P30 Pro, natomiast odradzamy Sony Xperię 5, która niezbyt w tym aspekcie się spisuje.

Aparat do selfie

Nie ma co ukrywać, przede wszystkich chodzi nam o to, aby robić zdjęcia samym sobie, czyli tzw. selfiki. W końcu to nasza buzia zasługuje na jak najwięcej uwagi, zatem z chęcią pokazujemy ją innym. W takim układzie należy zwrócić na to, aby telefon był wyposażony w dobry jakościowo aparat przedni. Jeśli chcemy robić grupowe selfie, wtedy warto się zorientować, czy aparat jest superszerokokątny. Wtedy “złapiemy” n ajednym zdjęciu całą wesołą ferajnę.

Noc

Inspiruje nas noc i robimy robić o tej porze dużo zdjęć? Wypróbujmy któryś ze smartfonów z jasnym obiektywem i stabilizacją obrazu!

Coś dla bardziej wymagających

A może mamy już doświadczenie z normalnym aparatem i chcemy nieco poeksperymentować z aparatem w telefonie? Wtedy zwróćmy się  wstronę produktów umożliwiających nam robienie zdjęć w trybie manualnym. Jeśli nie mamy takich wymagań, a wręcz odwrotnie, zdajmy się na szybki, celny autofokus.

Liliana Moździerz

Jestem Lilka. Pasjonatka smartfonów i dumna mama trzyipółletniego Antosia.

View all posts by Liliana Moździerz →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *