głośny dzwonek na telefon dla osoby starszej

Głośny dzwonek na telefon dla starszej osoby

Osoby starsze boją się nowych technologii, takich jak telefony komórkowe, bo kompletnie nie potrafią ich obsługiwać. Jako że seniorzy są na bakier z nowinkami technicznymi, warto kupić im model dopasowany do ich aktualnych możliwości psychofizycznych.

Głośny dzwonek na telefon dla starszej osoby – dlaczego jest konieczny?

A no dlatego, że większość seniorów cierpi na głęboki niedosłuch. I by w ogóle usłyszało, że ich telefon dzwoni, potrzebny jest bardzo donośny dźwięk. Poza tym parametr ten przyda się, gdy komórka leży gdzieś na dnie torebki, a starsza osoba przebywa w miejscu publicznym – gdzie panuje duży hałas. Telefon z głośnym dzwonkiem sprawdza się również wtedy, gdy jej właściciel jest w innym pokoju. Jej energiczny sygnał natychmiast podrywa go na baczność.

Jakie jeszcze udogodnienia mają komórki dla seniorów?

W takim typie telefonów bardzo często spotykane są duże klawisze. Wiąże się to między innymi ze słabym wzrokiem seniora i faktem, że ma on już nieco zgrabiałe palce. Fakt, że jego telefon ma tak duży ekran i klawisze ułatwia mu pisanie SMS-ów. Bez tego udogodnienia napisanie wiadomości tekstowej dla seniora byłoby bardzo trudne.

W niektórych modelach telefonów dla seniora są specjalne przyciski z boku telefonu, dzięki którym można włączyć i wyłączyć blokadę klawiatury. To, że osoby starsze mają na swojej klawiaturze telefonu automatyczny przycisk łączący od razu z numerem 112, również nie powinno dziwić. W końcu seniorom trudniej jest go skojarzyć w sytuacjach kryzysowych.

W jaki jeszcze sposób producenci komórek pomagają seniorom opanować obsługę telefonu?

A choćby w taki, że na ich telefonach można przypisać zdjęcie do konkretnego numeru. W ten sposób senior nie musi pamiętać numeru do członka rodziny, a i tak uda mu się nawiązać z nim połączenie. Podobnie dzieje się, gdy konkretny numer telefonu jest powiązany z jakąś cyfrą. Wystarczy ją nacisnąć, by zadzwonić do syna lub córki. Poza tym, by osobom starszym nie myliły się przyciski, oznacza się je kolorami czerwonym i zielonym. Ten pierwszy jest po to, by zakończyć połączenie, a ten drugi, by ją dopiero nawiązać.

Liliana Moździerz

Jestem Lilka. Pasjonatka smartfonów i dumna mama trzyipółletniego Antosia.

View all posts by Liliana Moździerz →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *