Osoby starsze boją się nowych technologii, takich jak telefony komórkowe, bo kompletnie nie potrafią ich obsługiwać. Jako że seniorzy są na bakier z nowinkami technicznymi, warto kupić im model dopasowany do ich aktualnych możliwości psychofizycznych.
Głośny dzwonek na telefon dla starszej osoby – dlaczego jest konieczny?
A no dlatego, że większość seniorów cierpi na głęboki niedosłuch. I by w ogóle usłyszało, że ich telefon dzwoni, potrzebny jest bardzo donośny dźwięk. Poza tym parametr ten przyda się, gdy komórka leży gdzieś na dnie torebki, a starsza osoba przebywa w miejscu publicznym – gdzie panuje duży hałas. Telefon z głośnym dzwonkiem sprawdza się również wtedy, gdy jej właściciel jest w innym pokoju. Jej energiczny sygnał natychmiast podrywa go na baczność.
Jakie jeszcze udogodnienia mają komórki dla seniorów?
W takim typie telefonów bardzo często spotykane są duże klawisze. Wiąże się to między innymi ze słabym wzrokiem seniora i faktem, że ma on już nieco zgrabiałe palce. Fakt, że jego telefon ma tak duży ekran i klawisze ułatwia mu pisanie SMS-ów. Bez tego udogodnienia napisanie wiadomości tekstowej dla seniora byłoby bardzo trudne.
W niektórych modelach telefonów dla seniora są specjalne przyciski z boku telefonu, dzięki którym można włączyć i wyłączyć blokadę klawiatury. To, że osoby starsze mają na swojej klawiaturze telefonu automatyczny przycisk łączący od razu z numerem 112, również nie powinno dziwić. W końcu seniorom trudniej jest go skojarzyć w sytuacjach kryzysowych.
W jaki jeszcze sposób producenci komórek pomagają seniorom opanować obsługę telefonu?
A choćby w taki, że na ich telefonach można przypisać zdjęcie do konkretnego numeru. W ten sposób senior nie musi pamiętać numeru do członka rodziny, a i tak uda mu się nawiązać z nim połączenie. Podobnie dzieje się, gdy konkretny numer telefonu jest powiązany z jakąś cyfrą. Wystarczy ją nacisnąć, by zadzwonić do syna lub córki. Poza tym, by osobom starszym nie myliły się przyciski, oznacza się je kolorami czerwonym i zielonym. Ten pierwszy jest po to, by zakończyć połączenie, a ten drugi, by ją dopiero nawiązać.